Boards and Organizations

Alaska Board of Forestry


  • Chris Beck, Recreation, Anchorage
  • Keith Coulter, Native Organization, Kodiak
  • Jeff Foley, Mining Organization, Anchorage
  • Chris Maisch, ex officio Chair, State Forester, Fairbanks
  • Bill Morris, Fish/Wildlife Biology – Non-Governmental, Fairbanks
  • Eric Nichols, Forest Industry Trade Assn., Ketchikan
  • Will Putman, Forester - Non-Governmental, Fairbanks
  • Mark Vinsel, Commercial Fishery, Juneau
  • Chris Stark, Environmental, Fairbanks
  • Denise Herzog, Mining, Fairbanks

Tanana Valley State Forest Citizens' Advisory Committee


  • Brad Cox, Value-Added Processing, Delta Junction
  • Milton Behr, Mining Industry, Fairbanks
  • Mike Spindler, Fish & Wildlife Interests, Fairbanks
  • Tom Malone, Chair, Forest Science, Fairbanks
  • Fabian Keirn, Native Community, Fairbanks
  • Thomas Nerbonne, Upper Tanana Valley Representative, Delta Junction
  • Jason Knoles, Forest Industry, Fairbanks
  • Dan Rees, Private Forest User, North Pole
  • Jacquie Goss, Regional Representative - Lower Tanana Valley, Nenana
  • Chris Stark, Environmental Interests, Fairbanks
  • John Rusyniak, Recreation Seat, Tok
  • Reed Morisky, Tourism Industry, Fairbanks

Forest Stewardship Coordinating Committee

  • Clare Doig, Consulting Forester, Anchorage
  • Tom Dearlove, Kenai Peninsula Borough, Soldotna
  • Dan Parrent, USDA Forest Service, Anchorage
  • Will Putman, Tanana Chiefs Conference, Fairbanks
  • Conor Reynolds, The Nature Conservancy, Juneau
  • Jeff Curry, Farm Service Agency, Palmer
  • Jeff Smeenk, Palmer Soil & Water Conservation District
  • Sue Rodman, Alaska Department of Fish & Game, Anchorage
  • Lee Hecimovich, Professor of 4-H and Youth Development Mat-Su/Copper River Cooperative Extension Service, Palmer

Alaska Community Forest Council

Fact Sheet and Members Roster

  • Stephen O’Sullivan, Arborist, Wasilla
  • Nathan Lojewski, Forester, Anchorage
  • Laura Charlton, Municipal Planner , Ketchikan
  • Ed Leonetti, Landscape Architect, Anchorage
  • Dan Rees, Horticulture, North Pole
  • Isobel Roy, Construction/Right-of-Way, Anchorage
  • Jud Kirkness, Small Community Service, Sitka
  • Hans Klausner, Community Forestry/Beautification, Kodiak
  • Paul Guzenski, Industry/Business, Anchorage
  • Gino Graziano, Alaska Cooperative Extension, Anchorage
  • Patrick Ryan, Member-at-Large, Anchorage
  • Nancy “Nan” Mundy, Member-at-Large, Juneau
  • Jeremy Douse, Member-at-Large, Fairbanks
  • Jon Gellings, Member-at-Large, Juneau
  • Pat Leary, Member-at-Large, Anchorage